
Eesti Kunstimuuseum - Kumu kunstimuuseum
MÖÖ programm
Muuseumiööl on Kumu kunstimuuseumis külastajatele kell 18.00–23.00 tasuta avatud Eesti kunsti püsiekspositsioon, mis tutvustab eesti kunsti olulisemaid teemasid 18. sajandi algusest taasiseseisvumiseni.
Erakordse võimalusena saab Kumu suures saalis tutvuda abstraktse kunsti pioneeri Hilma af Klinti loominguga. Geomeetrilist abstraktsionismi vaatleb lähemalt 4. korruse graafikakabineti näitus „Musta ruudu metamorfoosid”, mis lähtub Kazimir Malevitši soovist loobuda figuratiivsusest ja kehtestada abstraktse kunsti iseseisvad reeglid. Näitus „Kunstirevolutsioon 1966” tõestab omakorda, et realismi piiride avardamise vastu on hiljemgi huvi tuntud. Nii leidub Kumu kunstimuuseumis mitmeid paralleele tänavuse muuseumiöö teemaga – on ju muusikagi oma olemuselt abstraktne keel.
Ühtlasi teeb Kumu Muuseumiöö raames koostööd Tallina Ülikooli kunstide instituudi muusika osakonna ja erinevate muusikakoolidega. Lisaks on Kumu Muuseumiöös veel mitmeid programmiväliseid üllatusi. Tule ja avarda oma meeli!
Ajakava
18.30–22.30 Avasta ootamatuid kõlamaailmu
Kumu hariduskeskuses on avatud kõlatöötuba lastele, kus tekitatakse erinevaid helisid ja tehakse põnevaid katsetusi helitöötlemise tarkvaraga.
19.00–22.00 Muusika maalides
Kunstiteadlane Helena Risthein tutvustab Kumu kunstimuuseumi püsiekspositsiooni kuuluvaid muusikaainelisi tähtteoseid. Seletusi saadab elav muusika.
19.00 (eesti keeles) / 19.30 (vene keeles) 3. korruse püsiekspositsiooni saalides
21.00 (eesti keeles) / 21.30 (vene keeles) 4. korruse püsiekspositsiooni saalides
Kogunemine infolaua juures!
20.00 Noorte Heliloojate Labor 2015
Tallinna Ülikooli kunstide instituudi muusika osakonna kontsert koostöös kunstide instituudi KIMP festivali ja Kumu kunstimuuseumiga. Kõlab koolinoorte ja ülikooli üliõpilaste uudislooming:
• 2. Digitaalse heliloomingukonkursi võidutööd
Žürii: Priit Pajusaar, Avo Ulvik, Gerhard Lock, dr Paul Beaudoin (USA), dr Tiina Selke, dr Marit Mõistlik-Tamm
• Muusikalise kompositsiooni alused 2015. aasta kursuse uudisteosed
Juhendajad: Gerhard Lock ja Fulbrighti külalisõppejõud dr Paul Beaudoin
Muuseumiööl on suletud 5. korruse kaasaegse kunsti galerii ning näitus „Jaromír Funke ja Tšehhoslovakkia avangardistlik fotograafia 1922–1950” 3. korruse B-tiivas.
Püsiekspositsioon
Varamu
3. korrus, A-tiib
Püsiekspositsiooni ruume kolmandal korrusel täidab varasem eesti kunsti klassika 18. sajandist kuni Teise maailmasõja lõpuni. Liikudes ühelt teemalt teisele, anonüümse baltisaksa portretisti teose juurest Johann Köleri, Kristjan Raua ja Konrad Mäeni, üle Eesti Kunstnikkude Ryhma Pallase koolkonna kunstnikeni, avanevad eesti kunsti loo taustal ka kogu Euroopale iseloomulikud arengud ja kultuuriprotsessid. Mentaliteedimuutusi ja kunstistiilide vaheldumist jälgiv väljapanek koosneb nii eestlaste kollektiivses mälus juurdunud ikoonidest kui ka tänini fondides eksponeerimisjärge oodanud teostest.
Rasked valikud
4. korrus, A-tiib
Ekspositsioon neljandal korrusel on 20. sajandi teise poole eesti kunsti päralt. Seda aega iseloomustavad suured murrangud, mille paremaid ja tõepärasemaid jäädvustajaid on kunst oma erakordse võimega ühtaegu kajastada sündmusi, teha laiaulatuslikke kokkuvõtteid ning väljendada poolehoidu või hukkamõistu.
Sel korrusel on mitmeid eriilmelisi ülesandeid. Vaatluse alla võetakse nõukogude riigi ja kunsti vahekorrad, kõige ilmekamalt kõneleb neist sõjajärgse sotsialistliku realismi väljapanek. Järgnevas kunstistiilide ja kunstiliikumiste tutvustuses teeb ekspositsioon sissevaateid erinevatesse kunstinähtustesse 1960., 1970. ja 1980. aastatel (modernism, popkunst, hüperrealism jmt.). Tähelepanuta ei jää arengud rahvuslikus maalikoolis ja graafikas.
Oluline lisainfo
Sissepääs muuseumisse järjekorra alusel kuni kl 22.30. Autodega Kumu külastajad saavad sõiduki tasuta parkida Valgel tänaval asuvasse Kumu parklasse.
Filiaalid
Eesti Kunstimuuseum - Adamson-Ericu muuseum
Eesti Kunstimuuseum - Mikkeli muuseum
Eesti Kunstimuuseum - Niguliste muuseum
Galerii