
Seto Talumuuseum
MÖÖ programm
Setomaal on laul alati olulisel kohal olnud ning seto mitmehäälne laulutraditsioon ehk seto leelo on alates 2009. aastast kantud ka UNESCO inimkonna vaimsekultuuripärandi esindusnimistusse. Seepärast kannab muuseumiöö Seto Talumuuseumis alapealkirja "Laul läts läbi Setomaa".
Muuseumiöö Seto Talumuuseumis algab kell 18:00, mil muuseumi virgad perenaised küpsetavad soojaks köetud ahju esisel vatsku ning õhtu läbi on kõigil võimalik mängida muuseumiöö laulusõnade otsimisega seotud mängu "Sõlõ päält ma sõna võtti".
Kell 18:30 alustab muuseumiõuel leelotamist leelokoor Kuldatsäuk, kelle abil saab aimu traditsioonilisest regilaulust, millal mida lauldi ning kellega koos "kul'atades" saab teha ajarännaku aastakümneid edasi, 1930ndatesse aastatesse Paloveere talu õuele, kus tutvustatakse 30ndatel aastatel populaarseid laule. Kõik on oodatud kaasa laulma ning kes veel ei tea, mida Setomaal "kul'atamine" tähendab saab selle just nüüd järgi uurida.
Kell 21:00 avame Obinitsa Muuseumitarõ külalisnäituse "Seto?". Näitus käsitleb seto kogukonnale olulisi teemasid, küsides kuidas siduda praeguse seto kultuuri eeskujuks olevat 20. sajandi alguse ning tänapäeva eluviisi. See on näitus setoksolemisest – välistest ja sisemistest piiridest, aust ja häbist, endaks jäämisest ja muutumisest. Näituse „SETO?“ koostaja on Eve Ellermäe ning kujundajad Evelin Urm ja Sirje Rump
Muuseumiõuel on ka setokeelse kirjanduse ja heliplaatide müük. Esindatud on ka "Seto kirävara" sari, mis märtsikuus kuulutati üheks "Maailma parima kujundusega raamatud 2015" (Best Book Design From All Over The World 2015) preemia saajaks.
Muuseumiööl võimalus kella 18-23ni külastada ka Seto Talumuuseumi hoidlatalu, Paloveere talu, mis on Seto Talumuuseumist 5 minutilise jalutustee kaugusel. Külalisi võtab vastu ja Setomaa aardeid näitab Seto Talumuuseumi varahoidja Tiiu Kunst.
Ning seto külalislahkuse juurde käib muidugi ka suitsusaun - Paloveere talu suitsusaun on vihtlemiseks valmis kell 19-22ni.
Püsiekspositsioon
Värska keskusest kahe kilomeetri kaugusel asub tühjale maa-alale rajatud Seto Talumuuseum, suurim seto kultuurile pühendunud mäluasutus Setomaal. Muuseum kogub, säilitab ja tutvustab seto talutraditsioonidega seonduvat peamiselt 19. sajandi lõpust ja 20. sajandi algusest pärinevat materiaalset pärandit. Seto Talumuuseumis on eksponeeritud terviklik 20. sajandi alguse jõukas seto talukompleks koos kogu sinna kuuluva hoonestusega – elumaja, rõiva- ja viljaait, söögiait, laut, heinaküün, varjualused, meeste töötuba, suitsusaun, sepikoda, potivabrik ehk savikoda ning rehi). Põhjalikuma ülevaate seto talukultuurist aitab saada mitmekesine kogu talupidamis- ja põllutööriistu ning majapidamistarbeid. Lisaks on nähtav rikkalik väljapanek seto naiste käsitööst, käsitöövahenditest ning -materjalide tootmisprotsessist. Talukompleksi piiril asub Seto Tsäimaja, kus võimalik rahvusliku toidukultuuriga tutvuda.
Oluline lisainfo
Muuseumiöö on nii pikk, et kel jaksu jõuab ühe õhtuga ka kõik kolm Setomaa muuseumit läbi sõita -
Seto Talumuuseumist 15 km kaugusel asub Saatse Seto Muuseum ja Saatse Seto Muuseumist 34 km kaugusele jääb Obinitsa Muuseumitarõ.
Galerii